Rolety, ale jakie?

Producent systemów osłonowych radzi

Pergola aluminiowa na taras

Pergola aluminiowa z dachem szklanym czy stałym?

Pergola aluminiowa czy w ogóle jest mi potrzebna?

Wyobraźcie sobie taras, z którego można korzystać niemal cały rok. Nawet wówczas, gdy świeci palące słońce lub pada rzęsisty deszcz, a nawet śnieg. 

Z pergolami tarasowymi aluminiowymi jest to możliwe. To praktyczne i komfortowe osłony tarasowe, które nadto upiększają fasady budynków. Starannie dopasowane nadają przestrzeni tarasowej niepowtarzalny charakter, a także pozwalają na funkcjonalne jej urządzenie.

 

Jaka pergola aluminiowa do ogrodu?

W tym artykule podpowiemy dlaczego warto zainwestować w pergolę ogrodową. Jak zwiększyć powierzchnię użytkową domu oraz jaki system najlepiej spełni nasze oczekiwania i potrzeby.

Do wyboru mamy pergole ze stałym dachem i rozwiązania z dachami szklanymi. Każde z nich ma swoje zalety i ograniczenia. Przyjrzyjmy się, jaką pergolę aluminiową na taras wybrać, aby cieszyć się komfortem przebywania na świeżym powietrzu wśród zieleni w każdych warunkach atmosferycznych. Montaż pergoli aluminiowej wykonujemy na tarasach, w ogrodach, jak również na powierzchniach restauracyjnych.

Pergola aluminiowa na taras ze stałym, aluminiowym dachem

To specjalnie zaprojektowane konstrukcje, które składają się z dwóch lub czterech słupów (podpór) zwieńczonych dachem. Pokrycie dachowe wykonujemy z aluminiowych lameli, których kąt nachylenia zmieniamy za pomocą sterowania elektrycznego.

Image
Image
Image

Pergole ogrodowe zacieniają, chronią przed deszczem, a także dodają budynkom lekkości, wprowadzają śródziemnomorskie akcenty i klimat Południa. Ponadto, dają dodatkowe możliwości aranżacyjne – można je wykorzystać w roli podpór dla roślin pnących lub zamocować w nich lekkie zasłony, które nadadzą przestrzeni tarasowej przytulności, ale nie zabiorą światła.

Nowoczesne pergole ogrodowe wykonane są z wysokiej jakości profili aluminiowych oraz stali nierdzewnej. W zależności od wersji, mogą być wyposażone w system odprowadzania wody i zintegrowane oświetlenie LED oraz, wspomniane już, zadaszenie z możliwością zmiany jego kąta nachylenia. Można je zainstalować bezpośrednio przy ścianie budynku lub ustawić jako wolnostojący element małej architektury ogrodowej. Więcej o cechach tarasowych pergoli aluminiowych przeczytasz tutaj. 

Pergola aluminiowa na taras ze szklanym dachem

To systemy multi praktyczne. Zadaszone pergole, które łączą w sobie wszystkie zalety pergoli ze stałym dachem, ale wyróżnia je wyjątkowa, szklana powierzchnia dachu. Dzięki temu, przestrzeń tarasowa jest niczym nieograniczona. Na jasnym, idealnie doświetlonym tarasie ze szklanym dachem odnosimy wrażenie przebywania bezpośrednio w ogrodzie, pod niebem. Wyobraźmy sobie romantyczną, gwieździstą noc spędzaną w ogrodzie. Siądźmy na tarasie rozmarzeni, przy zapalonych świecach, wpatrując się w spadające płatki śniegu.

Image
Image
Image

Pergole te dostępne są w wielu wariantach i typach. W niektórych modelach podpory umiejscowione są w jednej linii z dachem, w innych – nieznacznie cofnięte. Jeśli zależy nam na ochronie przeciwsłonecznej, warto wybrać wersję zintegrowaną z rozsuwaną markizą. A co gdy szklany dach to za mało i potrzebujemy miejsca, w którym będziemy mogli spędzać czas  nawet wtedy, gdy wieje wiatr? W takim przypadku postawmy na pergole z przesuwnymi, szklanymi ścianami bocznymi.

Jaka pergola aluminiowa do ogrodu - przegląd korzyści

KORZYŚĆ / FUNKCJONALNOŚĆ

PERGOLA

Z ALUMINIOWYM DACHEM

PERGOLA

ZE SZKLANYM DACHEM

Powiększenie powierzchni użytkowej

TAK

TAK

Uatrakcyjnienie bryły budynku

TAK

TAK

Przedłużenie sezonu tarasowego

TAK

TAK

Osłona przed słońcem

TAK

TAK - W OPCJI Z MARKIZĄ NAD LUB POD SZKŁEM

Osłona przed deszczem

CZĘŚCIOWA, WYNIKAJĄCA Z UWARUNKOWAŃ KONSTRUKCYJNYCH

TAK

Osłona przed śniegiem

NIE

TAK

Osłona przed wiatrem

NIE

TAK - W OPCJI ZE ŚCIANAMI SZKLANYMI

Możliwość zainstalowania przy ścianie budynku

TAK

TAK

Możliwość zainstalowania jako niezależnej konstrukcji w ogrodzie

TAK

NIE

Możliwość montażu szklanych ścian bocznych

NIE

TAK

Możliwość całkowitego zsunięcia dachu (pełnej przezierności)

NIE

TAK - W OPCJI Z MARKIZĄ POD LUB NAD SZKŁEM

Możliwość domontowania osłon przeciwsłonecznych

TAK

TAK

Możliwość zastosowania jako podpory dla roślin pnących

TAK

TAK

Podsumowując

Pergola ogrodowa to estetyczny i niezwykle funkcjonalny element architektoniczny, który świetnie sprawdzi się w każdym domu i ogrodzie. Ta piękne rozwiązanie, które powiększa przestrzeń użytkową oraz harmonijnie łączy wnętrze z ogrodem. Na koniec warto zwrócić uwagę na kilka aspektów praktycznych – dysponując pergolą możemy meble ogrodowe zostawić cały sezon na zewnętrz. Ponadto, rozwiązanie jest trwałe i łatwe w utrzymaniu.