Rolety, ale jakie?

Poznaj zalety i wady systemów osłonowych

Jakie rolety do salonu

Jakie rolety do salonu

Jakie wybrać rolety do salonu?

Salon to ulubione miejsce domowników, w którym często gościmy przyjaciół lub spędzamy czas z rodziną. Jakie żaluzje wybrać do salonu? To pytanie pada bardzo często podczas pierwszej Państwa wizyty. Odpowiedź na nie również dla nas wcale nie jest prosta. W Eurol hołdujemy zasadzie, że rolety, żaluzje to nie tylko osłony przeciwsłoneczne. Rolety to również jeden z podstawowych elementów wystroju i aranżacji wnętrz.

Wyboru, jaka roleta ostatecznie znajdzie zastosowanie w naszym salonie, każdy z nas dokonuje samodzielnie. Często kierujemy się własnym gustem i upodobaniami, a nie cechami charakterystycznymi poszczególnych rolet. Tak naprawdę, to nasze pierwsze doznania wzrokowe decydują, a nie nasze potrzeby. Czy warto to zmienić? W naszej ocenie–oczywiście. Dlaczego? Bo chociaż rolety, żaluzje czy plisy bywają urokliwe, to nie pasują do każdego wnętrza. Nie są pozbawione indywidualnych zalet i wad. Czym zatem powinniśmy się kierować jakie rolety wybrać? Podpowiadamy!

Modne rolety do salonu

Nowoczesne rolety bywają naprawdę niebanalne i piękne. Wybór jest ogromny, co na początku może nawet lekko przytłaczać. Zatem pytanie: co mi się podoba, jest pożądane, ale nie jedyne, które powinniśmy sobie zadać. Rozważ to, decydując się na montaż rolet w salonie. W tym artykule prezentujemy zestaw podstawowych pytań, o których powinien pomyśleć każdy nabywca rolety na okna:

  • Czego tak naprawdę potrzebuję?
  • Gdzie rolety zamontuję?
  • Po co mi rolety?
  • Jak duży jest mój salon?
  • Jakim dysponuję budżetem?

Dlaczego to ważne? Ponieważ to, co nas zachwyciło na początku, często blaknie, gdy już znajdzie się w naszym salonie. Co więcej, zły wybór komplikuje nasze codzienne funkcjonowanie. Jeżeli operowanie żaluzjami będzie niekomfortowe, przy porannym przebudzeniu będzie towarzyszyła nam frustracja. Co ważne, jeśli system okaże się dla nas niepraktyczny, za każdym razem, gdy sięgniemy do pokrętła lub łańcuszka rolety, będziemy żałować naszego wyboru. Poranne poirytowanie odbije się zaś na całym naszym dniu, a w konsekwencji życiu. Zatem jak tego uniknąć? Odpowiadamy.

Rolety do salonu — czego potrzebuję?

Jakie rolety do nowoczesnego salonu? Odpowiedzmy sobie na to pytanie, rozszerzając je o dodatkową kwestię. Czego właściwie potrzebuję? Pamiętajmy, że przy wyborze rolet do salonu inspiracją dla nas powinny być przede wszystkim nasze potrzeby. Pod uwagę powinniśmy wziąć również istniejące już wyposażenie salonu oraz wielkość pomieszczenia. Nie do końca zaś kluczowym elementem powinna być efektowność czy atrakcyjność wizualna danego systemu.

Pytanie, czego potrzebuję, wiąże się z kolejnym: gdzie rolety zamontuję? Najpierw więc zastanówmy się, co chcemy przysłonić.

Montaż żaluzji na całej scianie

Montaż żaluzji na całej ścianie

Montaż rolety na scianie

Montaż rolet na ścianie

Montaż rolet na oknie

Montaż rolet na oknie

Montaż rolet we wnęce

Montaż rolet we wnęce

Czy mają to być wyłącznie poszczególne szyby? Całe okno, a może jednak wnęka okienna lub fragment ściany z oknem? Być może rozważamy przesłonięcie całej ściany, aby np. ukryć biegnące po niej rury. Wyznaczenie miejsca instalacji rolet jest konieczne, aby dopasować odpowiedni system. Na przykład nie zamontujemy rolety materiałowej z prowadnicami płaskimi na ścianie. Ani żaluzji japońskiej na szybie okiennej. Zatem kwestią, którą powinno się poruszyć już na wstępie rozważań, czy rolety do salonu, czy jednak żaluzje, zastanówmy się, jakie są nasze oczekiwania.

Niemal każdy system możemy zainstalować bezpośrednio na ramie okiennej. Dzięki temu możemy swobodnie zaaranżować przestrzeń wokół. W tym wariancie stonowana roleta służy najczęściej tylko do przesłaniania okna. Będzie tu wówczas wykorzystana jej funkcja zacieniająca. Roleta zacieni pomieszczenie, co więcej, zasłaniając wnętrze, ochroni naszą prywatność. Polecamy wówczas rolety materiałowe klasyczne z tkaniną jednobarwną lub klasyczne żaluzje poziome. Jeśli jednak naszemu salonowi brakuje wyrazu, proponujemy rolety dzień noc. Aranżacje z charakterystycznymi poziomymi pasami lub rolety materiałowe klasyczne, ale w odważnej kolorystyce. Dobrą propozycją będą rolety wzorzyste.

Tkanina do rolet dzień noc DMPM 610
Tkanina do rolet dzień noc DN 402
Tkanina do rolet B1025
Tkanina do rolet B713

Wzory tkanin i ich wybarwienia świetnie komponują się z najnowszymi trendami w architekturze wnętrz. Z pewnością będą to nowoczesne rolety do salonu.

Montaż rolet w salonie

Montaż rolet możemy wykonać także poza wnęką okienną, czyli do sufitu lub ściany. Rozważając taki wariant, najczęściej oczekujemy od systemu, by poza funkcją ochronną pełnił również funkcję aranżacyjną.

Montaż żaluzji panelowych do sufitu
Montaż żaluzji panelowych do sufitu
Montaż rolet do sufitu
Montaż rolet do sufitu

Proponujemy wziąć wówczas pod uwagę eleganckie rolety rzymskie do salonu. Ciekawą alternatywą będą również żaluzje drewniane. Prowansalski styl jest niezwykle modny również w tym sezonie. Natomiast naturalne żaluzje z drewna są ponadczasowe. Będą doskonale komponowały się zarówno w rustykalnych, jak i awangardowych wnętrzach.

Wreszcie możemy pokusić się o montaż rolet na całej szerokości ściany. W takim przypadku najpiękniej prezentują się żaluzje drewniane z listewkami o szerokości 5 cm. Fantastycznie prezentują się również żaluzje panelowe zwane także żaluzjami japońskimi. Kolor i splot tkaniny ma tu duże znaczenie.

Montaż żaluzji drewnianych 50 mm
Montaż żaluzji drewnianych 50 mm
Montaż rolet rzymskich
Montaż rolet rzymskich

Pamiętajmy, że żaluzje drewniane występują nie tylko w wybarwieniu naturalnego drewna. Dzisiaj żaluzje drewniane mogą być białe, szare, a nawet czarne. O takim rozwiązaniu pomyślmy, gdy nasz salon jest duży i przestronny. W przeciwnym wypadku system przesłaniający całą ścianę nada wnętrzu ciężkości i optycznie zmniejszy pomieszczenie. Duży gabaryt rolet stanie się przewodnim akcentem w naszym pomieszczeniu.

Niezależnie, czy wnętrze salonu zostało wykreowane w duchu nowoczesności, z zachowaniem minimalistycznej formy czy też krzykliwego rozmachu albo powściągliwie w tonie tradycyjnym, rolety mogą te wnętrza dopełniać lub wprost przeciwnie, przesycać w oczekiwanej formie i wyrazie. Jeżeli poświęciliśmy wiele energii, aby precyzyjnie zaaranżować nasz salon, zastanówmy się, czy roleta, która nas zauroczyła, nie złamie tak mozolnie wypracowanego efektu. Natomiast, jeśli nasz salon jest bardzo stonowany i czujemy, że czegoś w nim brakuje, tu otwiera się pole do swobodnego komponowania stylu z udziałem rolet materiałowych lub żaluzji.

W dalszej kolejności odpowiedzmy sobie na pytanie:

Właściwie po co?

Jeśli już wiemy, gdzie umiejscowimy rolety, dopytajmy siebie jaką użyteczność spodziewamy się uzyskać. Czy zależy nam na tym, aby pomieszczenie tylko zacienić lub zasłonić, aby uzyskać odrobinę prywatności? W takim przypadku polecamy rolety materiałowe z delikatnie kryjącą tkaniną. Kolor materiału także jest ważny. Powabne tłoczenia lub wzory umieszczone na tkaninach dodadzą wnętrzu ekspresji i elegancji.

Pamiętajmy jednak, aby unikać mieszania wzorów w jednym pokoju. Zwłaszcza małym lub słabo doświetlonym. Kwiatowy motyw zdobniczy na tkaninie rolety będzie słabo komponował się z dywanem okraszonym w wyraziste kwadraty. Wzory występujące niezależnie być może będą nas fascynowały, ale łącząc je, efekt ten zniweczymy.

Natomiast jeżeli zależy nam, aby dodatkowo ochronić salon przed nadmiarem słońca, pomyślmy o roletach materiałowych. Alternatywnie o roletach plisowanych. Ważne, aby tkaniny miały splot bardziej zagęszczony. Tkaniny podgumowane pozwolą nam uzyskać efekt pełnego zaciemnienia. Co więcej, tkaniny ze srebrzystą powłoką (metalizowane) dodatkowo spowodują odbicie promieni słonecznych. Ta ostatnia użyteczność doskonale sprawdzi się w systemach montowanych na okach dachowych. Dlaczego? Odpowiadamy, ponieważ znacząco wpłynie na obniżenie temperatury w tych wnętrzach latem. Natomiast zimą rolety metalizowane będą stanowiły dodatkową barierę izolacyjną przed chłodem.

Do wymienionych już atrybutów dodajmy niemniej ważny, który dość często przesądza o werdykcie — funkcja dekoracyjna rolet. Zaznaczmy jednak, że wszystkie osłony okienne są praktyczne i estetyczne. Co więcej, naczelne funkcje wyłącznie wyróżniają poszczególne systemy. Element atrakcyjności i błyskotliwości rolet nie jest ich podstawowym i pierwotnym atrybutem. Niemniej jednak to właśnie te akcenty obecnie odgrywają dominującą rolę w procesie doboru systemu roletowego.

Jakie rolety do dużego salonu

W naszym rankingu piękno dużego salonu najpełniej oddają rolety drewniane. Żaluzje drewniane zamontowane na całych przeszkleniach wydobywają z salonu czarującą naturalność, prostotę i niebanalny minimalizm. Czarny kolor żaluzji drewnianych prezentuje się fenomenalnie!

Żaluzje aluminiowe 5 cm w salonie
Żaluzje aluminiowe 5 cm w salonie
Rolety rzymskie w salonie
Rolety rzymskie w salonie

Żaluzje drewniane to rodzaj osłony, która mieści w sobie wszystkie wymienione wyżej funkcjonalności. Począwszy od oryginalnego piękna, poprzez płynną i komfortową obsługę po niezwykłą użyteczność. W naszej ocenie jest to system najatrakcyjniejszy w swojej wytwornej formie i funkcjonalności. Będzie doskonale współgrał zarówno ze stylem industrialnym, jak i surowym, nowoczesnym, tworząc spójną całość.

Jakie rolety do małego salonu

Przy wyborze rolet do małego salonu także możemy rozważyć systemy drewniane. Niemniej jednak nie polecamy przesłaniać całych ścian czy przeszkleń, aby nie przytłaczać wnętrza. Jeśli to właśnie ten system nas oczarował, pomyślmy o montażu żaluzji drewnianych na poszczególnych szybach okna.

Rolety rzymskie w małym salonie
Rolety rzymskie w małym salonie
Żaluzje drewniane 5 cm w salonie
Żaluzje drewniane 5 cm w salonie

Zalecamy, aby wówczas ograniczyć szerokość lameli do 25 mm. Pomyślmy o żaluzjach drewnianych o naturalnym lub białym wybarwieniu.

Białe żaluzje drewniane w salonie
Białe żaluzje drewniane w salonie
Czarne żaluzje drewniane w salonie
Czarne żaluzje drewniane w salonie

Jednakże w naszym zestawieniu rolet do małego salonu zdecydowanie przodują rolety rzymskie. Zasadniczo montujemy je nad wnęką okienną (do ściany lub sufitu), aby po podciągnięciu drapowany pakiet tkaniny mieścił się na ścianie bądź tuż pod sufitem. Wówczas szyba pozostanie w pełni odsłonięta.

Nie ma przeszkód, aby roleta rzymska montowana była do ramy okiennej. Prezentuje się równie pięknie. Pamiętajmy jednak, że kaseta rolety rzymskiej może ograniczać pełne rozwarcie okna. Niestety z czasem może to być dla nas uciążliwe. Nietuzinkowe prowansalskie akcenty naszego salonu z całą pewnością zauroczą niejednego gościa.

Kolejne pytanie, które powinniśmy sobie zadać, nierzadko bywa fundamentalne.

Rolety w salonie cena

Cena to czasami czynnik determinujący nasze wybory. To zupełnie naturalne i dość powszechne, ale czy powinniśmy się kierować tylko prostą kalkulacją matematyczną? Otóż w naszej opinii niekoniecznie. Dlaczego? Ponieważ cena produktu to nie tylko prosta wartość wyrażona w pieniądzu. To również wartość poświęconego komfortu, gdy spędzamy czas w pomieszczeniu, w którym panują warunki niezaspakajające naszych potrzeb. Cena to również harmonia, nasz komfort odpoczynku i relaksu po ciężkim dniu spędzonym w pracy. To również swoboda, intymność podczas spotkań towarzyskich. Cena to nasze zadowolenie ze spełnionych marzeń i satysfakcja z dokonywanych wyborów. Zatem odpowiedzmy sobie na pytanie, czy wybór najtańszej rolety w pełni nas usatysfakcjonuje? Czy rzeczywiście chcemy poddawać się narzuconym stereotypom? Czy może warto poświęcić odrobinę więcej dla własnej wygody i lepszego samopoczucia, które przecież są bezcenne?

Pamiętajmy również o najważniejszym: najniższa cena rolet nigdy nie równa się najwyższej ich jakości. Wyprodukowanie dobrej klasy produktu wymaga zaangażowania całego zespołu oddanych sprawie ludzi. Począwszy od etapu produkcji, po logistykę i montaż rolet.

Podsumowując

Dla jednych wybór systemu osłaniającego okna w salonie to niewiele znaczący drobiazg. Dla innych to prawdziwa przygoda i nie lada wyzwanie. Zwłaszcza dla estetów wnętrz i kolekcjonerów ciekawego designu. W jednym i drugim przypadku wspólnie z Państwem celebrujemy ten czas wyborów. Co wybrać? Mamy nadzieję, że przegląd powyższych informacji ułatwi Państwu dostosowanie oferty specjalnie do Państwa potrzeb. Zaoszczędzone w ten sposób czas i energię będziecie Państwo mogli spożytkować w ramach innych projektów. Wykorzystajmy zaoszczędzony czas na relaks z przyjaciółmi przy kawie w przytulnym, pełnym uroku salonie. 

Dowiedz się więcej o tym, dlaczego czasami warto zamówić rolety w sklepie internetowym!

Image

Profesjonalizm, to jest to, co nas wyróżnia. Określa nas wyraźny system wartości, który za nadrzędny atrybut uznaje profesjonalne podejście do Klienta.

KONTAKT

Adres:
ul. Światowida 5 - 7,
45-317 Opole

Tel: + 48 77 458 20 90
Mobile: +48 696 065 170

Zanim do Nas przyjedziesz, sprawdź telefonicznie dyspozycyjność Personelu.

Jak pracujemy sprawdź tutaj